piątek, 30 stycznia 2009

Telepatyczne Kopete

Parę dni temu zacząłem dodawać obsługę Telepathy w Kopete. Dokładniej przeróbki starego kodu opartego na Decibel i Tapioca na TelepathyQt4 - nową implementację Telepathy pisaną w Qt4.

Na początek poszedł nowy branch (dla zainteresowanych http://websvn.kde.org/branches/work/kopete/kopete-tpqt4/ ) i analiza istniejącego kodu. Swoją drogą dość starego ale o dziwo prawie działającego. Oczywiście nie obyło się bez problemów z okazji, że chłopaki z Collabora są w trakcie (sic.) implementacji Telepathy w Qt4.

Dość przednia zabawa gdy trzeba napisać kawałek kodu opartego na kodzie, który "chyba" istnieje i działa, przynajmniej w teorii. W praktyce wyglądało to tak, że dokumentacja swoje a framework swoje. Z reguły coś co było opisane nie działało, część, która działała nie była opisana, a jeśli już była to działała inaczej :) Po prostu skakałem ze szczęścia - Wwee \o/ !

Po kilku rozmowach, poprawkach i wczorajszym commicie nagle wszystko, a przynajmniej ta część, którą psułem zaczęła automagicznie działać.

Można już wybrać dostępne w systemie manadżery połączeń:


oraz edytować ustawienia dla danego protokołu (na obrazku przykład dla irc'a):


Do zrobienia została edycja/tworzenie konta no i realizacja połączeń. Osobiście jestem ciekaw co z tego wyjdzie. Kopete z obsługą jednego wieloprotokołowego standardu. Mam nadzieję, że twórcy obsługi innych, pojedynczych protokołów dla Kopete nie poczują się odsunięci :)

Zresztą alternatyw nigdy za wiele, przynajmniej użytkownicy będą mieli dość pokaźny wybór.

P.S. Ciekawe czy dało by się z czasem dodać obsługę twittero-podobnych serwisów, jedno API - wiele serwisów i zintegrować to z Kopete - taki psikus :)

4 komentarze:

  1. W kilku słowach, co to jest to całe Telepathy? :D

    OdpowiedzUsuń
  2. W kilku słowach: podążając za opisem na stronie Telepathy: biblioteka unifikująca wszelkiego rodzaju typy komunikacji począwszy od rozmów tekstowych, przez VOIP po przesyłanie video. Od strony programistycznej wygląda to tak, że Ty jako developer używasz jednej biblioteki, jednego API do komunikacji i nie interesuje cię z czym to się będzie łączyło, czy to będzie jabber, czy msn, czy jakikolwiek inny protokół. W tej chwili jest prowadzony dość silny development integrujący Telepathy z projektami związanymi z KDE, o którym trochę więcej napisze zapewne w jutrzejszym wpisie.

    OdpowiedzUsuń
  3. a co sie stalo z Decibel? Czemu z niego rezygnujecie?

    OdpowiedzUsuń
  4. gandalf: aż musiałem zapytać, bo nie byłem pewny ;) Decibel to tylko Channel Dispatcher dla Telepathy w KDE. Plan jest taki żeby w najbliższym czasie zrobić update do TelepathyQt4. Więc to raczej nie będzie rezygnacja.

    OdpowiedzUsuń